Lazecký & Měch na Firmy.cz

PDF ke stažení!

Začínáme
s LUKOSTŘELBOU


Vážení zákazníci, športoví priatelia, chcete si kúpiť náš luk? Robíte dobre, kupujete kvalitný a rokmi preverený tovar.
Dovoľte pár rád pre začiatok:

 

Luky

 

Výber luku volíme podľa účelu a miesta použitia:

Streľba v prírode pre potešenie a zábavu (záhrada, chata, les), súťaže 3D

Tu zvolíme tradičné poľovnícke luky v dĺžkach 58", 60", 62" s minimálnym podielom plastov či už demonty, alebo celolepené a všetky detské luky.
V tejto kategórii sú tiež veľmi vhodné longbow v dĺžkach 62" - 70".
Pre obidve tieto kategórie sú najvhodnejšie šípy s pravým perím.

Streľba olympijská na oficiálnej strelnici, obyčajne pod vedením inštruktora

Tu zvolíme luky olympijské, ktoré je možné vybaviť mieridlami. Šípy volíme hlavne duralové, karbónové alebo hliníkové. Pre zvýšenie presnosti streľby tieto luky vybavíme základkou a buttonom, ktorý zrovná šíp pri priechode madlom.

 

 

Napínacie sily:

Začiatočníci

Pre začiatočníkov odporúčame napínaciu silu 30 - 34 libier, pre zdatných jedincov silu maximáln 40 libier. Nad 40 libier kupujú skúsení špecialisti.

Ženy

Pre ženy odporúčame napínacie silu okolo 24 - 28 libier (11 - 13 kg).

Deti

Pre deti 7 - 12 rokov volíme napínacej sily 16 - 24 libier.

Označenie luku:

"Vyhotovenie" L (ľavej) R (pravej) znamená strelca ľaváka či praváka. Pravák naťahuje tetivu pravou rukou a lúk drží v ruke ľavej, pričom šíp vedie po ľavej strane držadla v smere streľby, ľavák opačne. Označenie UNI znamená luk pre ľaváka i praváka.

Výber tetivy:

Výber tetivy KEVLAR, POLYESTER alebo dakron, pre kevlarovou či polyesterovou tetivu stačí jednoduchý zárez na konci šípov, pre dakronovou (hrubšie) nutné vybrať šíp s plastovým končíkom. Túto tetivu je možné skrátiť zakrútením.

 

Označenie luku:

Každý lepší luk je na spodnom ramene označený názvom, výrobcom, dĺžkou v palcoch a napínacou silou. Napínacia sila sa u dospelých lukov meria silomerom na dĺžke šípov 710 mm (28 "), u detských lukov na dĺžke šípov 610 mm (24"). Ak máte dĺžku náťahu väčší ako uvedené hodnoty budete v skutočnosti napínať vyššiu silu než je uvedená na luku.

 

 

 

Šípy

 

Určenie dĺžky šípov:

Postavíme sa proti stene, ľavú ruku zovrieme v päsť a oprieme o stenu. Potom odmeriame vzdialenosť od lícne kosti pridáme 5 cm, toto nám udáva lukostreleckú dĺžku šípu.

 

Dĺžka šípov:

Lukostrelecký dĺžka šípu (táto dĺžka sa bežne udáva na weboch v mm alebo palcoch), skutočná dĺžka šípov je však väčší o cca 2 - 3 cm, tj. O hrot, ktorý má presahovať cez madlo pri plnom náťahu. Napr. šíp drevený 8/760 mm (30 ") má skutočnú celkovú dĺžku 785 mm.

 

Výber šípov:

Pokiaľ si vyberiete šíp s plastovými krídelkami, či už drevený, sklolaminátový, duralový či karbónový, je nutné priobjednať jednoduchú plastovú základku pre vedenie šípu. Tieto šípy nie sú vhodné pre streľbu indiánskym spôsobom "cez ruku", a to vďaka tuhosti plastových krídeliek. Šípy mení dráhu letu a odierajú sa o ruku či vyfrézovanú základku, preto radšej volíme šípy s perovými letkami. Všeobecne platí, že streľba so šípy z pravého peria je ľahšia a jednoduchšia, viac sa hodí do prírody.

Pre deti 4 - 6 rokov volíme dĺžku šípov 450 mm, 6 - 7 rokov 600 mm, 8 - 12 rokov 650 mm.

Pre mládež a dospelých výšky do 160 cm dĺžku 650 mm, do 170 cm dĺžku 710 mm, do 185 cm dĺžku 760 mm (30 ") nad 185 cm dĺžku šípov 810 mm (32").

 

Ak máte nejasnosti, nebojte sa opýtať. Napíšte nám pomocou formulára nižšie, alebo nám zavolajte na +420 725 579 950, prípadne +420 606 710 243. Radi Vám poradíme.